Platformy sociálnych médií sa stali posledné roky súčasťou našej každodennej rutiny. Štyri miliardy ľudí na celom svete používajú sociálne siete. Tento počet sa každým dňom zvyšuje s nárastom populácie a dostupnosťou zariadení, internetových služieb. YouTube nedávno spustil svoj nový prídavok služby známy ako YouTube Shorts (v preklade niečo ako Krátke videá/klipy na YouTube).

Najpoužívanejšie sociálne siete, medzi ktoré patria TikTok, Facebook, Instagram a SnapChat fungujú v neustálej súťaži o udržanie Vašej pozornosti a snahu o, čo najčastejšie otvorenie a prezeranie obsahu. Čím viac používateľov aktívne majú, tým viac sa stávajú prominentnými. Vždy sa teda snažia inovovať obsahové možnosti pre tvorcov/influencerov a nestratiť tak pozornosť masy ľudí, ktorí tieto platformy každodenne navštevujú.

YouTube Shorts vs TikTok

Faktom je, že popularita TikTok každým dňom stúpa. Na celom svete má viac ako 800 miliónov aktívnych používateľov. V App Store a Google Play je táto aplikácia stiahnutá viac ako 2 miliardy krát. Od uvedenia na trh sa TikTok v roku 2017 sa stala jednou z najlepších zábavných platforiem.

Túto aplikáciu používa väčšina mladej generácie, bežne známa ako generácia Z. Keďže ide o čínsku aplikáciu, v Indii bola pred mesiacom zakázaná kvôli problémom s ochranou osobných údajov používateľov. YouTube využíva situáciu a oznámil spustenie novej funkcie YouTube Shorts, ktorá nadväzuje na hlavnú funkcionalitu TikToku.

Čo je to aplikácia YouTube Shorts?

Tento nový prídavok umožňuje používateľom nahrávať videá max. 15 sekúnd dlhé a pomocou novej sady nástrojov, tak pre tvorcov na YouTube ponúknuť nové možnosti šírenia virálneho obsahu. Služba, ako taká pre používateľov obsahuje funkcie ovládanie rýchlosti, funkciu odpočítavania a časovač.

YouTube na tejto funkcii pracuje už niekoľko mesiacov, ale YouTube oficiálne oznámil, že bude fungovať predovšetkým v Indii, neskôr sa jej aktivity rozšírili do ostatných krajín aj na Slovensko. Nakoľko India je jedným z najväčších trhov pre používateľov sociálnych médií, zákaz TikTok v Indii pripravil cestu pre konkurenčný YouTube Shorts.

Reklamy na YouTube Shorts

Počas celého budúceho roka plánuje YouTube vyplatiť tvorcom obsahu približne 100 miliónov dolárov, pričom prvé platby sa už uskutočnili.

Pre tvorcov to môže znamenať veľa peňazí, ale platby nie sú zaručené! Popularita potrebná na zarobenie peňazí bude závisieť od toho, koľko ľudí, každý mesiac vytvára a tieto „šortky“ sleduje, celé to bude závisieť aj od toho, kde sa nachádza publikum každého tvorcu.

YouTube tiež požaduje, aby tieto videá boli originálneho pôvodu, nie iba prebraté. Videá označené vodoznakmi z iných platforiem, ako napríklad: TikTok alebo Snapchat - diskvalifikujú kanál tvorcu pre platby. Platby sú zatiaľ dostupné iba v 10 regiónoch, vrátane USA, Veľkej Británie, Indie a Brazílie, ale YouTube samozrejme uvádza, že tento zoznam plánuje v budúcnosti rozšíriť aj do iných regiónov.

Záver

S nárastom populácie a rozšírením internetového zariadenia do celého sveta sa zvýšilo aj používanie sociálnych sietí. Toto je najlepší čas pre vývojárov aplikácií, aby prišli s novými kreatívnymi nápadmi a na udržanie pozornosti používateľov. Konkurencia je silná a neustále sa inovujúca, trh je veľký a nekompromisný, preto je potrebné neustále sledovať trendy a aktívne sa im prispôsobovať.

Ak potrebujete pomôcť so správou sociálnych sietí, naša agentúra 33d disponuje tímom odborníkov, ktorí sa zoberajú sociálnymi sieťami, kde spadá aj YouTube, s radosťou Vám pomôžu vyriešiť vašu požiadavku. Viac informácií o týchto službách nájdete na tejto stránke.